Image
Yurtdışı Kargo Temel Bilgiler 2022

Yurtdışı Kargo Temel Bilgiler 2022

Bu yazımızda sizlere Yurtdışı Kargo Temel Bilgilerini anlatacağız, bu sektöre ait tüm kurallara ve gümrük işlemlerinin bilgilerini bulabilirsiniz…

Yurtdışı Kargo Temel Bilgiler

Yurtdışı kargo , başlangıçta malları deniz yoluyla taşımak anlamına geliyordu, gelişen işler ve artan talep sonrasında karayolu ve hava kargo ile taşınmaya da başladı. Yurtdışı kargo terimi daha sonra kara ve hava taşımacılığını kapsayacak şekilde genişletildi. Denizcilik yüzyıllardan beri ticaret ve ticaretin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Dünyanın dört bir yanındaki birçok insan, nakliye gereksinimlerini karşılamak için bugün nakliye hizmetlerine güveniyor.

Yurtdışı Kargo Temel Bilgiler
Yurtdışı Kargo Temel Bilgiler

Yurtdışı Kargo Boyutları

Yurtdışı kargo için boyutlar, tüm nakliyecilerin uğraşması gereken ortak bir sorundur. Boyutsal ağırlığı hesaplamak için ortak bir formül kullanılır. Bu hesaplamalar, ağırlık ve boyut sınırları da dahil olmak üzere kargo uçağının kaynaklarını doğru bir şekilde yansıtmak içindir. Nakliye şirketleri, her paketin düzgün bir şekilde paketlendiğinden ve uygun şekilde hesaplandığından emin olmak için her santimetre kareye veya kilograma bir değer atamak için bir formül kullanır.

Bu faktörler, bir gönderinin maliyetini ve transit süresini hesaplamak için kullanılabilir. Bir gönderinin maliyetini ve nakliye sürelerini değerlendirmek için Hizmet Düzeyi Kullanımı panosu gibi bir araç kullanabilirsiniz. DIM ağırlıklarını ve taşıyıcı oranlarını karşılaştırmak da yararlıdır.

Yurtdışı Kargo
Yurtdışı Kargo

Yurtdışı kargo fiyat hesaplama

Gelişen teknoloji deniz yoluyla seyahat etmeyi kolaylaştırdığından ve liman ziyaretleri için gereken süreyi kısalttığından, son yıllarda yurtdışı kargo maliyetleri önemli ölçüde düşmüştür. IMF tarafından yayınlanan IMF’nin CIF/FOB bandı düzenli olarak güncellenmezken, ABD Ticaret Bakanlığı’ndan alınan ithalat verilerine dayanan örtük CIF/FOB çubukları düşüş eğilimi gösteriyor. Konteynerleştirme, yükleme sürelerini ve liman maliyetlerini büyük ölçüde azalttı. Bu faktörler nihayetinde uluslararası ticaret engellerini azaltmıştır.

Uluslararası nakliye masrafları, sevk edilen malların türüne ve bileşimine bağlıdır. Yüksek katma değerli içeriğe sahip emtialar için CIF/FOB işaretlemeleri, düşük olanlara göre daha düşük olacaktır. Tarımsal ihracat için nakliye maliyetleri, bozulabilirliklerine veya işleme derecesine bağlı olarak da değişebilir.

Yurtdışı Kargo Türleri

Yurtdışı kargo birçok şekilde yapılabilir. Her yöntemin güçlü ve zayıf yönleri vardır. Her seçenek farklı koşullar için daha iyidir ve her biri belirli nakliye türleri için daha iyi çalışır. Uluslar arası taşınıyorsanız sizin için doğru yöntemi seçmelisiniz.

Deniz taşımacılığı en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Bu yöntem, dünya çapında en fazla sayıda mal göndermek için kullanılır. Bu aynı zamanda malları göndermenin en hızlı yoludur. Deniz yoluyla nakliye, gümrük ve diğer evrak işleriyle uğraşmak zorunda kalmamanın ana avantajına sahiptir. Mesafe çok uzun olmadığı sürece, deniz taşımacılığı çoğu mal için en iyi seçimdir.

Yurtdışı kargo kuralları

Yurtdışı kargo kuralları bir konumdan diğerine değişir. Bu nedenle, mallarınızı göndermeden önce yerel düzenlemeleri doğrulamanız önemlidir. Bu kurallar, uluslar arası nakliyeyi hem alıcı hem de gönderici için daha kolay ve güvenli hale getirmeyi amaçlamaktadır. Aşağıda, farklı ülkelerde geçerli olan tüm düzenleme ve kuralların bir listesi bulunmaktadır. Bu kurallar, gönderinizin zamanında ve herhangi bir gümrük sorunu yaşamadan ulaşmasını sağlayacaktır.

Yurtdışı kargo yöntemi seçerken maliyeti, teslimat süresini ve kargonuzun yabancı ülkelerdeki erişimini göz önünde bulundurun. Sigortanın gerekli olup olmadığının yanı sıra lojistik ayrıntılarını da göz önünde bulundurun.

Yurtdışı Kargo Sigorta

Yurtdışı kargo ile bir gönderi gönderiyorsanız, sigorta şarttır. Bazı insanlar bu teminatın faydasını göremeyebilirken, diğerleri bu teminat olmadan nakliyeyi hayal edemez. İster uzak bir ülkeden ister uluslararası sular üzerinden bir araç gönderiyor olun, mallarınızın güvenli bir şekilde ulaştığından emin olmanız gerekir. Kazalar olabilir ve bunlar genellikle kontrolünüz dışındadır.

Birçok şirket yurtdışı kargo için sigorta sunmaktadır. En iyi nakliye politikası için alışveriş yapmak akıllıca bir fikirdir. Uluslararası nakliye şirketleri, gönderileriniz için kendi tesislerinden geçmesi durumunda sigorta hizmeti sunmaktadır. Ancak talep etmeniz gerekecektir. Yılda sadece birkaç paket gönderseniz bile, kargo sigortası incelemeye değer.

Yurtdışı Kargo Tehlikeli mallar

Tehlikeli malları uluslararası olarak gönderirken belirli prosedürleri takip etmek çok önemlidir. Mallar uygun şekilde belgelenmelidir. Belgeler, bir tehlikeli mal beyanı veya notu içermeli ve bir profesyonel tarafından imzalanmalıdır. Malların uygun şekilde etiketlendiğinden ve korunduğundan emin olmak için ürünlerin paketlenmesi için özel yönergeler sağlanmıştır.

Tehlikeli maddeleri sınıflandırmak için farklı sınıflar kullanılmaktadır. Her sınıfın taşıma, paketleme ve etiketleme ile ilgili kendi yönergeleri vardır. Bu düzenlemeler, birim boyutuna, maksimum miktara ve kabul edilebilir ambalaj malzemelerine dayalı alt sınıflandırmaları içerir. Bu mallar uygun şekilde paketlenmedikleri takdirde patlayabilirler.